Σαν σήμερα πριν 40 χρόνια. Ένα γκολ, ένα πρωτάθλημα (vid)

Το ημερολόγιο έδειχνε 2 Μαΐου 1976. Η Τούμπα με τον κόσμο σαν τσαμπιά στις κερκίδες ήταν ηφαίστειο σε πλήρη ενέργεια. Ο ΠΑΟΚ υποδεχόταν (με 45.010 εισιτήρια) για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος την 2η στην βαθμολογία ΑΕΚ. Πριν το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ είχε 43 βαθμούς και η ΑΕΚ 41, με σύστημα βαθμολογίας 2-1-0. Υπολειπόταν 3 αγωνιστικές για το φινάλε του Πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έχασαν κορυφαία ευκαιρία για το 1-0 στο 18ο λεπτό. Ο σπεσιαλίστας Σταύρος Σαράφης δεν σκόραρε με πέναλτι. Το κέρδισε ο Νέτο Γκουερίνο. Απέκρουσε ο «πορτιέρο» της ΑΕΚ, Γιώργος Σιδηρόπουλος, με ρεκόρ 700 λεπτών ανέπαφης εστίας. Στον 89ο λεπτό ο Κούλης Αποστολίδης κέρδισε φάουλ από τον Απόστολο Τόσκα. Το εκτέλεσε ο Γιώργος Κούδας. Διεκδίκησε την μπάλα ο Παναγιώτης Κερμανίδης από το Λάκη Νικολάου στη καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ.

Αυτή κύλησε λίγο αριστερά στη μικρή περιοχή. Προς την πλευρά της «Θύρας 4». Εκεί την άγγιξε ο Νέτο Γκουερίνο. Κι έστειλε εαυτόν κι αλλήλους στον έβδομο ουρανό! «Κάτι μέσα μου με έσπρωξε σε εκείνη την πλευρά», θυμάται πάντα ο Νέτο Γκουερίνο. «Το ένιωσα δυνατό. Γι’ αυτό και στα κάγκελα της «Θύρας 4», ύψωσα τα χέρια στον ουρανό. Ευχαρίστησα το θεό. Ήταν θέλημα Του να πάρει ο ΠΑΟΚ εκείνο το Πρωτάθλημα. Αισθάνθηκα πάντως, σαν το πόδι όλου του ΠΑΟΚ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα» Ο Δικέφαλος ήταν πλέον τέσσερις βαθμούς από την ΑΕΚ και ουσιαστικά πρωταθλητής, αφού χρειαζόταν μόλις μια νίκη στα τρία ματς που απέμεναν και από την άλλη η ΑΕΚ να πετύχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Μαθηματικά τσέκαρε το πρώτο του πρωτάθλημα Ελλάδας, πενήντα χρόνια μετά από την ίδρυσή του, στο Καυτανζόγλειο με το 3-1 επί του Ηρακλή.