Ουα Ουά χρυσά μωρά

14.05.2016

Η ομάδα του Άγγελου Ζαζόπουλου σήκωσε το δεύτερο προτάθλημα στην ιστορία της επικρατώντας της Σκόντα Ξάνθη με 2-1.
Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παραλίγο να βρεθεί πίσω αλλα ο Σιαμπάνης απέκρουσε εντυπωσιακά ύστερα απο κόντρα στο σώμα του Τζοβάρα. Ο Δικέφαλος ομως ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσίαστηκε με τον Χατζηστραβό.Η Ξάνθη ομως απάντησε άμεσα οταν ο Μελιόπουλος ισοφαριστε ύστερα απο σέντρα του Σουλειμάν. Ο Δικέφαλος αφυπνίστηκε και ξεκινησε να πιέζει στα 3/4 του γηπέδου και πήρε κεφάλι στο σκορ επειτα απο κεφαλιά του Τζοβάρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά δυνατά και έχασε σωρεία ευκαιριών ενω είχε και δοκάρι στο 78 λεπτό υστερα απο σουτ του Γκαργκαλατζίδη . Ο Λυρατζής έβγαλε τη σέντρα και ο Τζοβάρας με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η Ξάνθη έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως ο Αθανασιάδης αστοχησε σε δυο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Ο Δικέφαλος κατέκτησε πανάξια το πρωτάθλημα Ελλάδος καθώς η αρμάνδα του Άγγελου Ζαζόπουλου έπαιξε ποδόσφαιρο αξιώσεων.

ΞΑΝΘΗ: Σαββίδης, Χασάνογλου (Τενεκές 86'), Παπάζογλου, Θεοφυλάκης, Πεταλωτής, Μελιόπουλος, Ιωσηφίδης (Σπυριντόνωφ 91'), Τσαπάρης (Τζιβανόπουλος 22' - Φιλιππίδης 78'), Ιωάννου (Αθανασιάδης 56'), Σουλεϊμάν, Καλογιάννης.
ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Τσαούσης, Δημητρίου, Βουτσάς, Μελεζίδης (Νουκαρής 80'), Χατζηδίμπας (Παπαθανασίου 61'), Τζοβάρας, Χατζηστραβός, Αηδονίδης, Λυρατζής (Γαϊτανίδης 95'), Γκαργκαλατζίδης (Υφαντίδης 90').