Δεύτερη στο 93' η Ισλανδία, από το... παράθυρο η Πορτογαλία

Την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Euro πανηγύρισε η Ισλανδία. Η ομάδα του Λάγκερμπακ νίκησε 2-1 την Αυστρία, στις καθυστερήσεις (93') του αγώνα της 3ης αγωνιστικής του Euro. Με αυτή τη νίκη οι Ισλανδοί τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου και θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Αγγλία. Μπόβαρσον στο 18' και Τράουσταστον στις καθυστερήσεις τα γκολ για τους νικητές, ενώ οι Αυστριακοί είχαν μειώσει προσωρινά στο 60' με τον Σοπφ που ήταν και το μοναδικό τέρμα της χώρας του στη διοργάνωση. Σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν την πρόκριση. Η Ισλανδία ακόμα και ισοπαλία προκρινόταν, ενώ η Αυστρία ήθελε μόνο νίκη.

Ολα πήγαιναν στραβά για την Πορτογαλία στη Λιόν, μέχρι που αφυπνίστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο κορυφαίος Ευρωπαίος ποδοσφαιριστής πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στους «16» του EURO 2016 μετά από το συναρπαστικό 3-3 εναντίον της Ουγγαρίας. Με δύο γκολ (50', 62') και μία ασίστ στον Νάνι (42') ο CR7 βρήκε τρεις φορές την απάντηση στα γκολ των Γκέρα (19'), Τζούτζακ (47', 55') για τους Ούγγρους, που χάρη στη ισοπαλία αυτή κράτησαν την πρώτη θέση του 6ου ομίλου.