Όταν ο Αγιαξ του Κρόιφ συνάντησε τον ΠΑΟΚ του Κούδα

sentra

Ο ΠΑΟΚ με προπονητή τον Άγγλο Λες Σάνον έχει μια εξαιρετική ομάδα. Λίγους μήνες νωρίτερα είχε κερδίσει το Κύπελλο Ελλάδος. Αστέρια του οι Κούδας, Σαράφης, Τερζανίδης, Μπέλλης, Γούναρης, Παρίδης, Αποστολίδης και τόσοι άλλοι.

Το ματς αποτέλεσε το γεγονός για τη πόλη. Έγινε στη Τούμπα την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 1973. Ο Γιόχαν Κρόιφ αγωνίστηκε μόλις 25 λεπτά στη Τούμπα! • Κόντρα στα προγνωστικά ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν έχασε τ’ αυγά και τα πασχάλια στο ματς, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με τον Σαράφη στο 36’, αφού αξιοποίησε συνδυασμό των Κούδα-Αποστολίδη. •

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Χααν, μετέπειτα προπονητής του ΠΑΟΚ ισοφάρισε αξιοποιώντας ασίστ του Μπλάκενμπουργκ Ο Πιτ Κάιζερ • Διαιτητής ήταν ο Κατσώρας (Μήττας – Κόντζαλης οι επόπτες) • ΠΑΟΚ: Στέφας, Γούναρης, Παπαδόπουλος, Μπέλλης (75’ Παρίδης), Ιωσηφίδης, Χατζηαντωνίου, Τερζανίδης, Σαράφης, Κούδας (75’ Λάζος) Αποστολίδης, Ασλανίδης • Αγιαξ: Στούι, Σουρμπίρ, Μπλέκενμπουργκ, Χούλσοφ, Κρολ,. Χααν, Νέεσκενς, Τζ,Μιούρεν (46’ Σίχλερ), Κρόιφ (26’ Αρν.Μιούρεν), Κάιζερ (75’ Κλέιτον), Ρεπ.

• Διατέθηκαν 36.676 εισιτήρια που απέφεραν στο ταμείο της ομάδας 3.017.750 δρχ (ποσό σημαντικό αφού οι τιμές είχαν οριστεί σε 60,100 και 150 δρχ)

• Υπήρχαν και γκρίνιες. Η συμμετοχή του Γιόχαν Κρόιφ για 26 μόνο λεπτά ήταν η βασικότερη.

• Πριν τον αγώνα έγινε το φιλικό Ελλάδα – Βουλγαρία (1-2) στους νέους. Το ματς θα περνούσε τελείως απαρατήρητο, εάν την παραμονή ο Γιάννης Κόλλιας προπονητής των νέων δεν έδιωχνε τον Θωμά Μαύρο για αντιαθλητική συμπεριφορά. Περιττό να πούμε ότι ο Μαύρος ήταν το μεγάλο αστέρι εκείνης της ομάδας.