Νικησε την Λιμπερετς και τον κακο ΠΑΟΚ

Αποτέλεσμα εικόνας για paok libere
Το καθιερωμενο σχολιο του Κωστα Μπατζωνη

Ο ΠΑΟΚ καταφερε χθες να παρει το διπλο μεσα στο Λιμπερετς παρ'ολο που ηταν στην κακη του μερα.Η ομαδα παρ'οτι παλεψε εδωσε μαχη εμεινε πισω στο σκορ μολις στο 1ο λεπτο με τον Κλαους να απανταει 8 λεπτα αργοτερα απο την ασπρη βουλα μετα απο χερι-πεναλτι απο τους αμυντικους της Λιμπερετς.Με τον Βαρελα και τον Λεοβατς στην αμυνα να ειναι σε κακιστη μερα ,τον Σακχοφ κακο και τον Κανιας και τον Τσιμιροτ μετριους η Τσεχικη ομαδα πηρε θαρρος και επαιξε αρκετα επιθετικα δημιουργωντας προβληματα στον ΠΑΟΚ οπως με ενα φαουλ εξω απο την περιοχη στο 44ο λεπτο με τον Γλυκο να μπλοκαρει θεαματικα.

Στο δευτερο ημιχρονο η Λιμπερετς μπηκε και παλι πιο επιθετικα ψαχνωντας το γκολ να εχει την κατοχη της μπαλας αλλα να μην μπορει να δημιουργησει ευκαιρια για γκολ.Κατα την γνωμη μου η κινηση κλειδι εγινε απο τον Ιβιτς που περασε τον Μυστακιδη στην θεση του Καμπος.Ο νεαρος μεσος εδειξε οτι ειναι ενα μεγαλο χαρτι για την ομαδα ενοψει της δυσκολης χρονιας και μπορει να προσφερει πολλες βοηθειες.Ο ΠΑΟΚ μετα την εισοδο του Μυστα ηταν πιο επιθετικος δημιουργουσε πιο πολλες και καλες προυποθεσεις για γκολ και ακομα και αμυντικα ηταν πιο δομημενος.Ο Ελληνας επιθετικος απειλεισε την εστια των Τσεχων μετα απο ωραια ενεργεια και ομορφο 1-2 με τον Λεο Ματος σουταρει αουτ στο 72ο λεπτο δειχνωντας απειλητικός.

Δεν πτοηθηκε η Λιμπερετς παρ'ολα αυτα και απειλεισε στο 76ο λεπτο με ενα σουτ σε τετ α τετ με τον Γλυκο ο επιθετικος της Τσεχικης ομαδας στελνει την μπάλα στο δοκαρι (ευτυχως γιατι θα ειχαμε κλαματα τωρα) δημιουργωντας την μεγαλυτερη ευκαιρια πλην των γκολ στο παιχνιδι.

Ουτε ο ΠΑΟΚ πτοηθηκε ομως εψαχνε το γκολ, το οποιο γκολ ηρθε στο 82ο λεπτο μετα απο ωραια συνεργασια Ροντριγκεζ-Λεοβατς με τον τελευταιο να βγαζει ωραια μπαλια (το μονο θετικο του Λεοβατς σε ολο το παιχνιδι) με τον Κλαους Αθανασιαδη να μπαινει με φορα στην φαση να νικαει τον αμυντικο στον αερα και να βαζει την μπαλα στα διχτυα του ανήμπορου να αντιδρασει Ντουμπραβκα, και να προκαλλει εξαλλους πανηγυρισμους σε οπαδους παικτες και προπονητικο τιμ.

Το σκορ μπορουσε να εχει και μεγαλυτερες διαστασεις αν ο Eddie Murphy των φτωχων (Γκαρι Ροντριγκεζ) δεν εχανε για αλλη μια φορα το αχαστο οταν στην τελευταια φαση του αγωνα η Σλοβαν κερδισε κορνερ ανεβηκε και ο τερματοφυλακας και στην αντεπιθεση ο Eddie απο καλη θεση στελνει την μπαλα ενα μετρο διπλα απο την κενη εστια της Τσεζικης ομαδας δινοντας συνεχεια στο σερι χαμενων ευκαιριων απο τον αγωνα με την Ξανθη.

Ο ΠΑΟΚ χθες νικησε την Λιμπερετς αλλα και τον κακο του εαυτο,κατι ενθαρρυντικο αφου η ομαδα καταφερε να νικησει μια καλοστημμενη ομαδα με καλους παικτες σε μια καξη μερα για τους περισσοτερους,πραγμα που δεν συνεβαινε τα προηγουμενα χρονια.Θεωρω οτι ο Ροντριγκεζ ειναι καλος παικτης και θα επανελθει πιο δυνατος απο αυτες τις χαμενες ευκαιριες και θα βοηθησει την ομαδα.Επισης περιμενω πιο πολλα απο τον Βαρελα και τον Λεοβατς διοτι βλεπω οτι εχουν στοιχεια και ειναι χρησιμοι παικτες.Δεν με ενθουσιαζει ο Σακχοφ και δεν τον πιστευω γενικα σαν παικτη.Ο Κλαους παρα το γεγονος οτι σκοραρε και τα δυο γκολ στο χθεσινο ματς δεν θεωρω οτι ειναι για βασικος στον ΠΑΟΚ,ειναι πολυ αργος για φορ αν και πιεζει και βοηθαει αμυντικα αλλα η γνωμη μου ειναι οτι πρεπεινα φαει παγκο για να στρωσει και δουλεψει για να βελτιωθει.Με το χαμογελο στο στομα με αφησε και ο Μυστακιδης που ειχε καποιες πολυ καλες ενεργειες και θεωρω οτι πρεπει να παρει περισσοτερο χρονο συμμετοχηςαπο τον προπονητη.Το σιγουρο ειναι οτι με την Βεροια πρεπει να γινει ενα rotation.