Πρεμιέρα με νίκη για τον ΠΑΟΚ

ethnikos-paok-201617

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League “Πάμε Στοίχημα” 2016-17, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με σκορ 1-3, συνεχίζοντας μια καλή παράδοση που έχει χτίσει από το 2002 με 23-6 νίκες.

Ο δικέφαλος, με την στήριξη φιλάθλων του οι οποίοι δεν σταμάτησαν να τραγουδούν, παρατάχθηκε στο αρχικό σχήμα με τους Γκαρά Ανδρεάδης, Σακόγλου, Σωτήριου, Τακουρίδη και Σαφράνοβιτς. Οι δυο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στο πρώτο σετ. Ο Εθνικός ήταν μπροστά με 2 πόντους (16-14) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ, αλλά με αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, η κατάσταση άλλαξε και έτσι ο δικέφαλος κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Εθνικό Αλεξαδρούπολης να δείχνει πάθος, και με τον Νίκο Παλέντζα σε καλή μέρα, να κερδίζει το σετ με 25-23. Στο 3ο σετ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, επέβαλε τον ρυθμό της, και με έναν ασταμάτητο Ανδρεάδη (δέχτηκε κόκκινη) κατάφερε να κερδίσει το σετ (19-25) βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.
Το τέταρτο σετ, στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Ανδρεάδη, οποίος έπεσε άσχημα στο έδαφος και χτύπησε. Παρόλα αυτά, ο  ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει το τελευταίο σετ του με 16-25, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στην πρεμιέρα .
Για την ομάδα του δικεφάλου δεν αγωνίστηκε ο ” μεγάλος άτυχος” του League Cup, Ερνάρντο Γκόμεζ , και ο Ντάντε Άμαραλ, ο οποίος αναμένεται στην Θεσσαλονίκη στις 27 Οκτωβρίου
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Νίκης Εφραιμίδου.