Παραλίγο το μοιραιο

ΠΑΟΚ

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα απέφυγε απρόσμενη εντός έδρας ήττα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος κατέβαλε τον Απόλλωνα Πατρών με 84-83

. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν +9, αλλά ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, που τελείωσε με 51-49 υπέρ της ομάδας του Κώστα Μέξα. «Γκάζωσαν» και στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατρινοί και ξέφυγαν με +12 στο 67-55, αλλά από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το +4 και εν τέλει χρειάστηκε νικητήριο τρίποντο του Τζόρνταν Σάιμπερτ, ο οποίος έφτασε έτσι στους εννέα πόντους και ανέβασε την ομάδα του στο 3-1. Είναι χαρακτηριστικό πως με το συγκεκριμένο σουτ οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν… 4/15 τρίποντα. Από την πλευρά του, ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Κιθ Κλάντον σημείωσε 12 πόντους με 4/4 δίποντα και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Για τον σύλλογο της Πάτρας, που υποχώρησε στο 1-3 χάνοντας στην τέταρτη αγωνιστική της Basket League, ο Άντονι Χίκι «έγραψε» 26 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ ο Έντιν Μπάβτσιτς κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά υποχώρησε στο δεύτερο και τελείωσε το ματς με 14 πόντους (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα). Με τη σειρά του, ο MVP της τρίτης αγωνιστικής, Τάιλερ Καλινόσκι, αστόχησε στο τελευταίο σουτ του παιχνιδιού και αρκέστηκε σε 8 πόντους.