Παρέμεινε μόνη πρώτη η Ρεάλ, σούπερ νίκη της Μάλαγα στο 92'

Εστω και δύσκολα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν και παρέμεινε επικεφαλής και με διαφορά ασφαλείας στην Primera, μετά από 13 αγωνιστικές. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 5ο λεπτό με πέναλτι και 13 λεπτά αργότερα έδωσε το προβάδισμα στους «μερένχες» που διαχειρίσθηκαν το γκολ του Καρμόνα στο 35ο λεπτό, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο ματς.

Και μάλιστα στο 78` έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν κάτι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αλλά ο Κοπ αστόχησε από την άσπρη βούλα. Το γκολ του Χαβιέρ Οντιβέρος στις καθυστερήσεις (92), επέτρεψε στην Μάλαγα, να πανηγυρίσει σπουδαία νίκη (4-3) απέναντι στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Μίκαελ Σάντος (21' πέναλτι και 56')και Σάντρο Ραμίρες (40') τα άλλα γκολ για την ομάδα της Ανδαλουσίας. Για τον σύλλογο της Γαλικίας που άνοιξε το σκορ, δύο γκολ πέτυχε ο Σέλσο Μπόργκες (4' πέναλτι,82')και ένα ο Φλόριν Αντόνε (72΄). Στο εναρκτήριο ματς της αγωνιστικής η αποβολή του Κριστιάνο Πιτσίνι μόλις στο 17ο λεπτό, με απευθείας κόκκινη κάρτα, αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα στο «Ιπουρούα» ανάμεσα στην Έιμπαρ και την Μπέτις. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πέδρο Λεόν, στο 23΄ ο Σέρχι Ενρίχ διπλασίασε για τους Βάσκους και η εναρκτήρια αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής στην Primera Division πήρε το δρόμο της, για να λήξει τελικά 3-1 με τα γκολ των Κάστρο και Κίκε, στο λυκόφως του αγώνα.