Απόδραση από το Λαυριο

Ψυχωμενος ο ΠΑΟΚ λίγο πριν τα παιχνίδια με Βιλερμπαν και ΑΕΚ κέρδισε το μαχητικό Λαυριο με σκορ 63-73

Την τέταρτη του διαδοχική νίκη στην STOIXIMAN.GR Basket League και πέμπτη σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 73-63 στην έδρα του Λαυρίου DΗΙ για την πέμπτη αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι σε πολύ καλή ημέρα τον Λίνο Χρυσικόπουλο και τον Κιθ Κλάντον με τον Αμερικανό να τελειώνει με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ και τον Έλληνα γκαρντ να προσθέτει 19 πόντους. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είδαν τον Μπολντς να ολοκληρώνει μόλις με 1/9 σουτ ενώ μάζεψαν 16 λιγότερα ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι (2-7 στο 3') γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-16. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο με το Λαύριο DHI να προσπερνά με 29-27 στο 15' με τρίποντο του Χάμιλτον. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ με έξι πόντους από τον Χρυσικόπουλο έτρεξε ένα σερί 7-0 και στο 18' ξέφυγε με 36-29. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με ένα δικό τους 9-1 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 38-37. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο τρίτο δεκάλεπτο και παρότι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή, το Λαύριο δεν του επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ ακόμα και όταν προσπέρασε με 42-49 στο 28'. Στο 32' ο Γιανγκ με τρίποντο μείωσε σε 49-53 για το Λάυριο, ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 14-3 ξέφυγε με 67-52 στα 3'37'' πριν από το φινάλε του αγώνα, με το Λαύριο να καταφέρνει απλώς να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με το τρίποντο του Αθανασούλα στα 1'41'' για το τέλος που έκανε το σκορ 61-69. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 73-63 φτ