Λίβερπουλ και Σίτι στην κορυφή και... ελπίζουν σε γκέλα της Τσέλσι

Tο γκολ του Ντιβοκ Οριτζί στο 75ο λεπτό ήταν αυτό που άνοιξε το δρόμο στη Λίβερπουλ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Σάντερλαντ και να «πιάσει» στην κορυφή της Premier League την Μάντσεσστερ Σίτι μετά από 13 αγωνιστικές. Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ, νίκησαν τελικά με 2-0 με τον Μίλνερ να σκοράρει το δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 90ο λεπτό. Η Τσέλσι υποδέχεται αργότερα την Τότεναμ και με νίκη θα βρεθεί επικεφαλής, ενώ η Λέστερ συνεχίζει να απογοητεύει στο πρωτάθλημα. Είναι προφανές, ότι ο Κλαούντιο Ρανιέρι και οι παίκτες του, έχουν επιλέξει το Champions League όπου εντυπωσιάζουν, όμως η σημερινή εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μίντλεσμπρο, φέρνει τους πρωταθλητές σε δυσχερή θέση, ακόμα και για υποβιβασμό. Το καλύτερο ματς της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα στην Σουόνσι και την Κρίσταλ Πάλας, όπου σημειώθηκαν τρεις ανατροπές στο προβάδισμα και τελικά οι «κύκνοι» επικράτησαν με 5-4! Νωρίτερα, με δύο γκολ του Σέρχιο Αγουέρο (37΄,60'), η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να αποδράσει νικήτρια (1-2), με ανατροπή από την έδρα της Μπέρνλι και να ανέβει ξανά στην κορυφή της Premier League. Για την οικοδέσποινα, που γνώρισε την δεύτερη στην σειρά νίκη της, το σκορ είχε ανοίξει (14') ο Ντιν Μάρνι.