Τραγική εμφάνιση στα Τρίκαλα

Τρίκαλα

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα για την 7η αγωνιστική της BasketLeague, την δεύτερη φετινή τους, καθώς με «καυτό» Μανωλόπουλο (7/10τρ), επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με 84-73!

Τα Τρίκαλα έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Στο τέταρτο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-7, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει ρυθμό και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε μείνει πίσω στο σκορ με 26-20. Στην δεύτερη περίοδο, τα Τρίκαλα μπήκαν ξανά καλύτερα στο παιχνίδι και αιφνιδιάζοντας τον άστοχο ΠΑΟΚ, στο 15’ προηγήθηκαν με 40-26.

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν ο μόνος που απειλούσε το καλάθι των γηπεδούχων, που στο ημίχρονο παρέμεναν στην θέση του οδηγού από το +11 (45-34). Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 25ο λεπτό παρέμενε πίσω στο σκορ με 51-41. Τα Τρίκαλα είχαν πάρει τον έλεγχο και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχαν ανεβάσει ξανά την διαφορά στο +15 (61-46).

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και πάλι να πιέσει και να ανατρέψει τα δεδομένα, τα Τρίκαλα όμως συνέχισαν να «πυροβολούν» από τα 6.75 και στο 37’ προηγούνταν με 81-64! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία έφτασε τελικά στη νίκη με 84-73. Δεκάλεπτα: 20-26, 45-34, 61-46, 84-73.