Χαρακίρι στο σπίτι του Χάντμπολ

Φίλιππος

Στις 17 Δεκεμβρίου 2008 ήταν η τελευταία νίκη του Φιλίππου στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ με 46-45 στα πέναλτι για τον θεσμό του Κυπέλλου, ενώ για το πρωτάθλημα είχε να κερδίσει από τις 20 Σεπτεμβρίου του 2006 με 32-28 στο Μίκρα 2! Οι Βεροιώτες παρά την δυσμενή παράδοση «απέδρασαν» από το «Σπίτι του Χάντμπολ», επικρατώντας 26-25 και πλέον βλέπουν και πάλι με αξιώσεις την τετράδα των πλέι οφ.

Για τον «δικέφαλο» του Βορρά ήταν το δεύτερο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα και πλέον απομακρύνθηκε τρεις πόντους από την κορυφή. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είχε σε φοβερή ημέρα τον πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Πέτρο Μπουκοβίνα, ο οποίος σταμάτησε 15 φορές από τετ α τετ στο πρώτο ημίχρονο τους γηπεδούχους.

Ο Φίλιππος έχτισε μία διαφορά 7 τερμάτων (8-15) στο ημίχρονο, την οποία κατάφερε να διατηρήσει σχεδόν έως το 50’ με τα πολύ κρίσιμα γκολ των Δομπρή και Ζούλφιτς από την περιφέρεια. Ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε και μείωσε επικίνδυνα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, παρά το γεγονός ότι στο φινάλε ο Φίλιππος έμεινε με τρεις παίκτες γηπέδου. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση με τον Βεσελίνοβιτς να είναι τραυματίας και να παίζει λίγο και τον Παλάσκα να ταλαιπωρείται επίσης από τραυματισμό. Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 5-9, 7-12, 8-15 (ημχ.), 9-15, 10-17, 13-19, 16-22, 21-24, 25-26