Ανακάμπτει η Σάλκε!

Σάλκε

Παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, η Σάλκε νίκησε με 3-1 την αδύναμη Βέρντερ Βρέμης και δείχνει να ανακάμπτη από και να κερδίζει το χαμένο έδαφος από τις πέντε συνεχόμενες ήττες στις πρώτες αγωνιστικές Η Σάλκε μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μέγιερ να κάνει το σουτ στο 11' όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να σκοράρουν στον 35' με τον Σκοπφ. Ο Μότινγκ έκανε το σουτ δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι με τον Σορπφ από κοντά να πέρνει ανενόχλητος το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Σάλκε πίεση και για το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 38' με έναν παρόμοιο τρόπο. Ο Μότινγκ εκτέλεσε το πολύ μακρινό φάουλ με δύναμη, ο Βάιντβαλτ δεν απομάκρυνε σωστά και από κοντά ο Μπενταλέμπ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Η απάντηση της Βέρντερ ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γκνάμπρι να κερδίζει το πέναλτι και να το εκτελεί εξαιρετικά μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του. Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τις δύο ομάδες με την Σάλκε να μπαίνει πιο δυνατά και να σκοράρει κλειδώνοντας ουσιαστικά το ματς. Ο Κολάσινατς έβγαλε την παράληλλη σέντρα και ο Σκοπφ από κοντά πλάσαρε σωστά για το δε'υτερο πρωσοπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας του. Η Βένρντερ προσπάθησε να απαντήσει με τον Γκνάμπρι να κάνει το σουτ στο 71' όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Η Σάλκε προσπάθησε έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τέσσερα τα τερματά της όμως ο Μέγιερ στο 80' δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάιντβαλτ. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του ματς.