«Πλήρωσε» το τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Ήταν μπροστά για 35' λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ έχασε με 68-63 από τη Νεπτούνας στη Λιθουανία, όπου έγινε το ματς της 5ης αγωνιστικής του BCL. Τα αμυντικά συστήματα του Σούλη Μαρκόπουλου λειτούργησαν μέχρι την τέταρτη περίοδο, όταν υπέστη γενικότερη αγωνιστική καθίζηση η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όταν τραυματίστηκε ο Ζάνις Πέινερς κερδίζοντας φάουλ.

O 26άχρονος Λετονός γκαρντ/φόργουορντ αντικαταστάθηκε, οπότε δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παρκέ, ενώ σύμφωνα με τις πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις υπέστη θλάση. Εντούτοις, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε και +10 «γράφοντας» σκορ 26-16 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ενώ προηγήθηκε και με 54-45 στην τρίτη περίοδο ξεπερνώντας αντεπίθεση του συγκροτήματος Νταΐνιους Αντομάιτις, που μεσολάβησε. Η δεύτερη αντεπίθεση των Λιθουανών, όμως, αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης, καθώς με επιμέρους σκορ 15-6 ισοφάρισε σε 60-60 και συνέχισε ολοκληρώνοντας την ανατροπή, που έφερε τη Νεπτούνας στο 5-0 και το «δικέφαλο» στο 2-3. Εξάλλου, ο Τζεράι Γκραντ κυριάρχησε στη ρακέτα στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης του BCL και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Παράλληλα, ο Κιθ Κλάντον «έγραψε» 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά φανέρωσε κόπωση προς το τέλος του παιχνιδιού, ενώ πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μπράιαντ με 13 πόντους (1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/6 βολές). Δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63. Νεπτούνας (Αντομάιτις): Σίκσνιους 7 (1), Μαζέικα 10 (1), Γκιρτζιούνας 7 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Σαρακάουσκας 8 (2), Ντρου 3, Μπάρον 9 (2), Κατσίνας, Τζόνσον 8 (2), Γκραντ 14. ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 3 (1), Τέιλορ 7 (1), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 4 (1), Καμάρας 1, Μπράιαντ 13 (2), Πέινερς 3, Κλάντον 11.